Follow us:

OgólnePrzepisyWykonawcyZamawiającyZABEZPIECZENIE NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY- CZY ZAMAWIAJĄCY MOŻE ZAŁOŻYĆ WYKONAWCY LOKATĘ?

1 sierpnia 2022
https://wzamowieniach.pl/wp-content/uploads/2023/06/coin-4070590_1280.jpg

     Wniesione w pieniądzu zabezpieczenie Zamawiający zobowiązany jest przechowywać na oprocentowanym rachunku bankowym.

     Ustawa nie nakazuje wszakże Zamawiającemu dokonywać poszukiwań szczególnie korzystnie oprocentowanego rachunku do przechowywania zabezpieczenia. Nie ma jednak przeszkód, aby strony w umowie w sprawie zabezpieczenia ustaliły, iż wniesione zabezpieczenie będzie przechowywane na rachunku lokaty terminowej.

        Artykuł 49 ust. 1 ustawy Prawo bankowe określa katalog rachunków bankowych, które mogą być prowadzone przez banki, zaliczając do nich:

1) rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze, oraz prowadzone dla nich na zasadach określonych w rozdziale 3a rachunki VAT;

2) rachunki lokat terminowych;

3) rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, w tym rachunki rodzinne, oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych;

4) rachunki powiernicze.

         Stosownie do art. 725 KC przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. Pojawiają się przy tym poglądy w literaturze, zgodnie z którymi umowa o lokatę terminową nie stanowi postaci umowy rachunku bankowego uregulowanej w art. 725 KC, lecz jest odrębną umową będącą rodzajem pieniężnego depozytu nieprawidłowego.

        Wydaje się jednak, że jest to stanowisko nieuprawnione w szczególności z uwagi na charakter lokaty terminowej ma wszelkie cechy umowy rachunku bankowego z art. 725 KC z nieznacznymi modyfikacjami dopuszczalnymi na gruncie zasady swobody umów. Ponadto za powyższym poglądem przemawia wyliczenie wprost rachunków lokat terminowych w katalogu rachunków bankowych w art. 49 Prawa bankowego. Wskazuje się w literaturze, że rachunek lokaty terminowej jest jednak rodzajem rachunku bankowego i mają do niego zastosowanie wszystkie przepisy dotyczące rachunku bankowego w zakresie nienormowanym przepisami szczególnymi, co wynika już z treści art. 49 ust. 1 Prawa bankowego, wyliczającego wszak rodzaje rachunków bankowych (M. Wilk, Opodatkowanie odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych przez przedsiębiorców na lokatach bankowych, MOPOD 2013, Nr 2, str. 11).

      W literaturze dominuje stanowisko, które, na podstawie brzmienia art. 49 ust. 1 Prawa bankowego, zalicza rachunki lokat terminowych do rachunków bankowych (por. przykładowo M. Lemkowski, Glosa do wyr. SN z 11.7.2002 r., IV CKN 1219/00, s. 53). (M. Załucki (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2023).

       Wobec powyższego, skoro lokata terminowa stanowi rodzaj rachunku bankowego, istnieje możliwość założenia wykonawcy lokaty oprocentowanej, na której będą przechowywane środki stanowiące należyte zabezpieczenie umowy.

 

 Autor: apl. radcowski Klaudia Mańka
ul.Wallenroda 2E lok. 5, 20-607 Lublin, Polska
81 534 89 35
81 532 03 09
81 532 03 84

Follow us:

Copyright © wzamowieniach.pl 2020